Git

Chapter 4

Uzak Serverda Git

Şu anda, Git kullanırken günlük ihtiyacınız olacak işleri yapabiliyor olmalısınız. Ancak, Git üzerinde takım arkadaşlarınızla işbirliğinde bulunmak için bir uzak Git reposuna ihtiyacınız var. Diğer insanların yerel repoları üzerinde pull ya da push işlemleri yapmanız teknik olarak mümkün olsa da, bunu yapmak cesurcadır çünkü dikkatli olmazsanız insanların çalışmalarını karman çorman etmek oldukça kolaydır. Bunun dışında, ulaşmak istediğiniz Git reposunun sahibi offline olsa da ulaşabileceğiniz ve doğruluğu daha güvenilir ortak bir repo genellikle kullanışlı bir seçenektir. Bunun için, takım arkadaşlarıyla işbirliğinde tercih edilen en yaygın yöntem, takımdaki insanların yazma ve okuma izinlerinin olduğu ortak bir repo kullanmaktır. Bu ortak repoya bundan sonra "Git Sunucusu" diyeceğiz. Fakat yakında farkedeceğiniz üzere Git çok az sistem kaynağı kullanır ve bunun için bütün bir sunucu kullanmaya genelde gerek olmaz.

Bir Git Suncusu çalıştırmak kolaydır. Öncelikle, sunucunuzla hangi protokollerden iletişim kuracağınızı belirlemelisiniz. Bu bölümün ilk kısmında mevcut protokoller ve bunları artıları/eksilerinden bahsedeceğiz. Gelecek bölümlerde ise bu protokollerı kullanarak bazı tipik kurulumlarla sunucunuzu nasıl ayağa kaldıracağınızı anlatacağız. Son olarak, bazı hosted(3. kişiler tarafından barındırılan) servislerden bahsedeceğiz. Eger kodunuzun başka insanların sunucularında barınması sizin için problem değilse ve bakım-kurulum işleri ile uğraşmak istemiyorsanız bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Eğer kendi sunucunuzu kurmak ile ilgilenmiyorsanız, doğrudan bu bölümün son kısmına geçebilir ve kullanabileceğiniz bazı servisleri görebilirsiniz. Sonrasında dağıtık kaynak kontrol ortamlarında çalışmanın getiri ve götürülerinden bahsedeceğimiz bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

Bir uzak repo çıplak(bare) repo genellikle hiç bir şey eklenmemiş, boş bir haldedir. Repo yalnızca işbirliği noktası olarak kullanılacağından, projenin disk üzerinde bir kopyasını tutmak anlamsızdır. Yalnızca Git bilgisi yeterlidir. En basit anlatımıyla, çıplak repo projeinizin yalnızca .git klasörünü içerir.