Git
Chapters ▾ 1st Edition

.5 Git na serwerze - Dostęp publiczny

Dostęp publiczny

Co jeśli chcesz anonimowego dostępu do odczytu z twojego projektu? Być może zamiast hostingu wewnętrznego, prywatnego projektu chcesz hostować projekt open source. Albo masz garść serwerów automatycznej budowy lub serwery ciągłej integracji, które często się zmieniają i nie chcesz generować cały czas kluczy SSH - chcesz po prostu dodać prosty anonimowy dostęp odczytu.

Prawdopodobnie najprostszym sposobem dla niewielkich instalacji jest prowadzić statyczny serwer www z głównym dokumentem w miejscu gdzie są twoje repozytoria i umożliwić podpięcie post-update, o którym wspomnieliśmy w pierwszej sekcji tego rozdziału. Popracujmy z poprzednim przykładem. Powiedzmy, że masz swoje repozytoria w /opt/git/ i serwer Apache działa na twoim sprzęcie. Ponownie, możesz użyć do tego każdego serwera www, ale jako przykład zaprezentujemy parę podstawowych konfiguracji Apache, które powinny dać ci obraz czego możesz potrzebować.

Na początku musisz umożliwić to podpięcie:

$ cd project.git
$ mv hooks/post-update.sample hooks/post-update
$ chmod a+x hooks/post-update

Jeśli używasz Gita w wersji wcześniejszej niż 1.6, polecenie mv nie jest konieczne — tylko w ostatnich wersjach Gita przykłady podpięć posiadają w nazwie rozszerzenie .sample.

Co robi to podpięcie post-update? Generalnie wygląda ono tak:

$ cat .git/hooks/post-update 
#!/bin/sh
exec git-update-server-info

To oznacza, że kiedy wysyłasz do serwera przez SSH, Git uruchomi tę komendę, aby uaktualnić pliki potrzebne do ściągania przez HTTP.

Następnie do ustawień swojego serwera Apache musisz dodać pozycję VirtualHost z głównym dokumentem jako główny katalog twoich projektów Git. Tutaj zakładamy, ze masz ustawiony wildcard DNS do wysyłania *.gitserver do jakiegokolwiek pudła, którego używasz do uruchamiania tego wszystkiego:

<VirtualHost *:80>
  ServerName git.gitserver
  DocumentRoot /opt/git
  <Directory /opt/git/>
    Order allow, deny
    allow from all
  </Directory>
</VirtualHost>

Będziesz tez musiał ustawić unixową grupę użytkowników do ścieżki /opt/git na www-data tak aby twój serwer www mógł dokonać odczytu z repozytoriów, ponieważ instancja serwera Apache uruchamiająca skrypt CGI (domyślnie) będzie go uruchamiać jako ten użytkownik:

$ chgrp -R www-data /opt/git

Kiedy zrestartujesz serwer Apache powinieneś móc sklonować swoje repozytoria do tego katalogu określając URL dla swojego projektu.

$ git clone http://git.gitserver/project.git

W ten sposób możesz ustawić oparty na HTTP dostęp odczytu do swoich projektów dla sporej liczby użytkowników w kilka minut. Inną prostą opcją dla publicznego nieautoryzowanego dostępu jest uruchomienie demona Git, jednakże to wymaga zdemonizowania tego procesu - zajmiemy się tą opcją w następnej sekcji, jeśli preferujesz tę drogę.