Git
Chapters ▾ 1st Edition

Chapter 4

Git na serwerze

Powinieneś być już w stanie realizować większość codziennych zadań podczas pracy z Git. Jednakże do współpracy z innymi potrzebne będzie zdalne repozytorium Git. Choć, technicznie rzecz biorąc, możesz pchać zmiany i pobierać je z repozytoriów pojedynczych osób, nie jest to zalecana technika, ponieważ jeśli nie jest się ostrożnym, bardzo łatwo zrobić bałagan w czyjejś pracy. Dodatkowo niezbędny jest dostęp do Twojego repozytorium przez innych nawet gdy nie masz połączenia z siecią - bardzo przydatne jest posiadanie wiarygodnego, wspólnego repozytorium. Z tego powodu zalecaną metodą współpracy z innymi jest stworzenie pośredniego repozytorium, do którego wszyscy mają dostęp i wykonywanie operacji pchania i pobierania danych właśnie z niego. Nazwiemy to repozytorium "serwerem Git"; zobaczysz jednak że obsługa repozytorium Git zabiera zwykle bardzo niewiele zasobów systemowych przez co bardzo rzadko potrzebne będzie wydzielenie w tym celu dedykowanego serwera.

Zarządzanie serwerem Git jest proste. Po pierwsze określasz protokoły dostępu do tego serwera. Pierwsza część tego rozdziału zawiera informacje o dostępnych protokołach oraz ich wadach i zaletach. Kolejna część zawiera opis typowych konfiguracji wykorzystujących te protokoły oraz opis właściwych ustawień serwera. W końcu opiszemy dostępne opcje hostingu, jeśli nie przeszkadza Ci przechowywanie kodu na obcym serwerze i nie masz ochoty na tworzenie i zarządzanie własnym serwerem.

Jeśli nie masz zamiaru tworzyć własnego serwera możesz przejść od razu do ostatniej części tego rozdziału, aby sprawdzić dostępne możliwości tworzenia konta w zewnętrznej usłudze, a następnie możesz przejść do kolejnego rozdziału, który zawiera dyskusję na temat różnych aspektów pracy w rozproszonym środowisku kontroli wersji.

Zdalne repozytorium to nic innego jak samo repozytorium bez kopii roboczej (ang. bare repository). Ponieważ repozytorium to jest wykorzystywane wyłącznie jako miejsce współpracy, nie ma potrzeby by na dysku istniała migawka jakiejkolwiek wersji; to po prostu dane Git. Mówiąc krótko - takie repozytorium to wyłącznie zawartość katalogu .git.